Az agresszív kismalac hazudott a nemzetközi sajtónak

Föld S. Péter 2019. március 21. 06:27 2019. márc. 21. 06:27

Van az a vicc, amikor az agresszív kismalac nagyot esik a biciklijével. Egy ismerőse odarohan hozzá, és aggódva kérdezi: Nem ütötted meg magad? Mire a malac: Kuss, én így szoktam leszállni!

Orbán Viktor szerda esti nemzetközi sajtótájékoztatóján bemutatta, hogy ő hogyan szokott leszállni a bicikliről. Már a bevezetőben sem mondott igazat, mert azzal kezdte a megjelent újságírók előtt a mondandóját, hogy a tanácskozás témája a Néppárt jövője volt. Miközben mindenki tudta, hogy egyetlen napirendi pont volt, mégpedig az, hogy mi történjen a Néppárt fenegyerekével, a Fidesszel: kizárják, a frakcióból, vagy „csak” függesszék fel a tagságát.

Ez volt az egyetlen napirendi pont, ennek megvitatására jöttek össze közel kétszázan Brüsszelben. Erről persze lehet azt gondolni, és mondani, hogy a Néppárt jövőjéről volt szó, merthogy a Fidesz működése valóban hatással lehet a Néppárt jövőbeni működésére, de konkrétan ezt állítani, nem más, mint nettó hazugság.

A legnagyobb valótlanság azonban kétségkívül az volt, ahogyan Orbán a hazai választóknak próbálta eladni a történteket. Azt kommunikálta ugyanis a magyarországi nyilvánosság felé, hogy a tanácskozást valójában ők kezdeményezték, mert számukra fontos, hogy a Néppárt egységes és erős legyen. Ezzel szemben az az igazság, hogy a tanácskozást nem a Fidesz kezdeményezte, sőt, mondhatjuk, éppen Orbánék akarata ellenére jött létre.

Joseph Daul néppárti elnök a tanácskozást követően nem véletlenül posztolta azt a Twitteren, hogy azonnali hatállyal felfüggesztik a Fidesz tagságát, Manfred Weber, az Európai Néppárt frakcióvezetője pedig, szintén a döntést követően, egy sajtótájékoztatón azt mondta: a Fidesznek a felfüggesztés ideje alatt semmilyen beleszólása nem lesz a Néppárt politikájába. Bárhogy is értelmezzük ezeket a megnyilatkozásokat, egyik sem arra utal, hogy a Fidesz irányította volna a történéseket.

Csúsztatott Orbán akkor is, amikor az osztrák példát hozta elő, mondván, nem olyan nagy dolog ez a mostani vita a Fideszről, volt már ilyen a Néppárt történetében. Igaz, nem mostanában, hanem közel húsz évvel ezelőtt, amikor az osztrák néppárti tagságról kellett döntenie a pártcsaládnak. Csakhogy ott és akkor egészen más volt a helyzet: az osztrákokkal szemben nem a jogállamiság lábbal tiprása volt a vád, hanem az, hogy a kormányzó párt koalíciót kötött a szélsőséges Szabadságpárttal. Ráadásul Orbán itt is többes szám első személyében fogalmazott, s úgy tálalta a hallgatóságnak, mintha az „osztrák példa” alkalmazása a szerdai tanácskozáson közös döntés lett volna.

Amit Orbán a sajtótájékoztatón előadott, az egyértelműen a magyar nyilvánosságnak szólt. Mely nyilvánosságot nagymértékben uralja a Fidesz, így gyanítható, hogy a sajtótájékoztatónak köszönhetően a Fidesz tagságának felfüggesztése azokban a magyar háztartásokban, ahol csak a kormány propagandájából tájékozódnak, sikertörténetként fog megjelenni. Hogy az ország egészére milyen hatással lesz Orbán mostani produkciója, vagyis, sikerült-e sok ember számára hihetővé varázsolni a valótlanságokat,  csak a választási eredmények ismeretében fog kiderülni.