A Magyar Rádió történelmi stúdióiért és épületeiért tüntettek

HírKlikk 2024. április 19. 14:05 2024. ápr. 19. 14:05

A világ első stúdiópalotája a budapesti, ezt is lerombolni készülnek hét épülettel – és bennük negyven stúdióval – együtt.

Tüntetést tartottak a Magyar Rádió történelmi épülettömbjének tervezett bontása ellen csütörtök este a budapesti Pollack Mihály téren. A Katolikus Egyetem új campust létesít a területen, a még álló kilenc épületből csak az Esterházy- és a Károlyi-palota maradna meg, a többi hét épületet, bennük negyven stúdióval lebontanák. Ez ellen tiltakoztak a Civilek a Palotanegyedért Egyesület szervezésében rendezett demonstráción – írja az Euronews.

Márkus Ferenc, építőmérnök: „Sokan azt mondják, hogyha a kormány akarja, akkor ez meg fog itt épülni. Én azt üzenem nekik, hogy ha mi eléggé akarjuk, hogy megmaradjanak ezek az épületek, akkor márpedig ezek az épületek meg fognak maradni."

A tüntetés egyik szónoka Mácsai János zenetörténész volt, aki a Bartók Rádió egykori műsorvezetőjeként csaknem fél évszázadon át dolgozott a legendás stúdiókban.

Mácsai János, zenetörténész: „ide mindenki szeretett járni, ez mindenkinek fontos volt, mindenkinek az otthont jelentette. Egészen fantasztikus, nagy munkát végeztek, amelyek hozzátartoznak az ország kulturális történetéhez most már száz esztendeje, amióta megnyitotta ez az intézmény a kapuit."

Nem sok létesítmény készült világelsőként Magyarországon, de a rádió bontani tervezett stúdiópalotája ilyen. A legtöbben tévesen azt hiszik, hogy a Bródy Sándor utca 5-7-es homlokzat az, amit meg kell védeni, de nem az a történelmi magja a rádiónak, hanem a kerítésen benézve, láthatjuk az udvar kerítésén keresztül azt a régi házat, ami néhány évvel korábban épült és kezdett működni, mint a BBC rádiós székháza, a Broadcasting House, tehát ez a világ első – még ma is működőképes – stúdiópalotája.

Márkus Ferenc, építőmérnök: „sok olyan funkció van ezekben az épületekben, amikre a továbbiakban is szükség volna, a stúdiókat lehetne az oktatásra, koncertek és hangfelvételek készítésére használni, nem, hogy lehetne, de ezekben a mai napig, a 6-os stúdióban, a 22-esben a mai napig olykor koncertek vannak, illetve zenekari felvételek.

A demonstrációt bár helyi civilek szervezték, arra ők maguk hívták fel a figyelmet, hogy a rádió történelmi épületeinek védelme nemzeti szintű örökségvédelmi ügy.

Forrás: Euronews